Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Wake on Lan Teknolojisi Nedir?
02.10.2023

Wake on Lan Teknolojisi Nedir?

Wake on LAN (WoL), bilgisayarın uyku veya kapalı durumdayken ağ üzerinden uzaktan etkinleştirilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu cihazlar başta bilgisayar olmak üzere ağ teknolojisi kullanan herhangi bir aygıtta da aktif olabilir. WoL sayesinde, bilgisayar veya cihazı normalde kapalı durumda ya da bekleme modunda olduğu halde özel bir komut göndererek uzaktan çalıştırabilirsiniz. Ancak uyandırılacak cihazın ağ bağlantısının aktif olması gerekir.

WoL, özellikle büyük ağlar veya uzaktan erişim gerektiren durumlar açısından oldukça faydalı bir özelliktir. Örneğin, sistem yöneticisi, sunucuları uzaktan etkinleştirebilir, bakım yapabilir. Aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamak için de kullanılabilir. Bilgisayarlar sadece ihtiyaç duyulduğunda etkinleştirilir, diğer zamanlarda kapalı veya uyku modunda kalır.

Wake-on-LAN Ne İşe Yarar?

Wake on LAN, uzaktan kontrol için kullanılan teknoloji olduğundan gereksiz enerji harcanmasını önleyebilir ya da uzaktan erişimin getirdiği pek çok avantajdan yararlanmanızı sağlayabilir. WoL'un temel amacı, uzaktan erişim gerektiren veya enerji tasarrufu sağlayan senaryolarda kullanıcıların, sistem yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmaktır. WoL ile elde edebileceğiniz avantajlar şöyle sıralanabilir:

 • WoL, özellikle sunucular gibi uzaktan erişim gerektiren cihazların yönetimi için kullanışlıdır. Bir sunucu kapalı veya uyku modundayken sistem yöneticileri bu sunucuyu ağ üzerinden uyandırarak uzaktan yönetim işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Enerji tasarrufu sağlama amacıyla kullanılabilir. Örneğin, ofis ya da evdeki bilgisayarlar iş dışı saatlerde kapalı ya da uyku modunda tutulabilir, ihtiyaç olduğunda uzaktan uyandırılabilir. Bu da, cihazların gereksiz yere açık kalmasını önleyebilir, enerji maliyetlerini düşürebilir.
 • Belirli zamanlarda otomatik görevlerin çalıştırılması gerektiğinde WoL kullanılabilir. Örneğin, sunucuların günlük yedeklemeleri, güvenlik taramaları gibi işlemler belirli saatlerde otomatik olarak gerçekleştirilebilir.
 • Uzaktan destek ya da teknik yardım gerektiğinde kullanıcılar cihazlarını etkinleştirerek teknik destek ekibine erişim sağlayabilirler. Çözümün hızlı / etkili olması açısından önemli olabilir.
 • Evdeki cihazları yönetmek, ev otomasyon senaryolarını gerçekleştirmek için de tercih edilebilir. Örneğin, evdeki bilgisayar ya da medya sunucusunu uzaktan etkinleştirerek medya içeriği akışını başlatmak mümkündür.

Wake-on LAN Etkinleştirme Yöntemleri

Wake-on-LAN, geniş yelpazede kullanım alanlarına sahip teknolojidir ve uzaktan erişim, enerji verimliliği ve otomasyonun gerektiği senaryolarda oldukça faydalı olabilir. Bu teknolojiden tam olarak yararlanabilmeniz için cihazlarınızda etkinleştirme yapmanız gerekir. Ancak, farklı bilgisayar modelleri ve ağ cihazları değişiklik gösteren konfigürasyonlara sahip olabilir, bu nedenle aşağıdaki adımlar genel rehber niteliği taşır. WoL'u etkinleştirmeden önce cihazınızın, ağ altyapınızın uyumluluğunu kontrol etmeyi unutmamalısınız. Wake up on LAN (WoL) teknolojisini etkinleştirmek için aşağıda belirtilen adımları izleyebilirsiniz:

 • Wake on LAN Bios ayarı için bilgisayarınızın BIOS veya UEFI ayarlarını açın. BIOSA giriş için genellikle bilgisayarınızı başlatırken belirli bir tuşa basmanız gerekebilir (örneğin, F2, Del, F12).
 • Ayarlar içinde "Power Management" (Güç Yönetimi) ya da benzeri bir bölümü bulun. Bu bölümde "Wake-on-LAN", "Remote Wakeup", "Wake on PME" - "Power On By PCI-E" gibi seçenekleri arayın ve etkinleştirin.
 • Ayarları kaydedip çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.
 • Wake on LAN Windows 10 cihazlarda ağ kartlarının etkinleştirilmesi için Denetim Masası'ndan "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ni açın.
 • Sol tarafta "Yerel Ağ Bağlantısı"na sağ tıklayın ve "Özellikler"i seçin.
 • Ağ bağlantısının özellikleri penceresinde "Ağ öğeleri" bölümünden ağ kartınızı bulun ve üzerine çift tıklayın.
 • "Özellikleri" düğmesini tıklayın ve "Gelişmiş" sekmesine geçin.
 • "Wake on Magic Packet" - "Wake on Pattern Match" gibi seçenekleri bulun, etkinleştirin.

Bazı durumlarda, ağ yönlendiricinizde WoL için port yönlendirmesi veya firewall ayarı yapmanız gerekebilir. WoL paketlerinin iç ağınızda doğru cihaza ulaşmasını sağlamak amacıyla ağ yönlendiricinizin dokümantasyonunu inceleyebilirsiniz.

Wake-on-LAN Nasıl Kullanılır?

Uyandırılacak cihazın ağ bağlantısının aktif olması ve bu cihaza atanmış MAC adresinin bulunması gerekmektedir. MAC adresi, cihazların eşsiz ağ kimliğidir. Cihazın ana kartı ve ağ kartı, uyandırılma komutunu dinlemeye hazır hale getirilir. Bu modu desteklemeyen bazı sistemlerde BIOS veya UEFI ayarlarında ilgili seçenekler etkinleştirilmelidir. Cihazın MAC adresi bilgisayar ağında bulunabilir durumda olmalıdır. Ardından, başka cihazdan veya bilgisayardan WoL komutu gönderilir. Bu komut, hedef cihazın MAC adresini içerir. Hedef cihaz, ağ kartını kontrol eder ve gelen veriyi denetler. Eğer gelen veri doğru MAC adresini içeriyorsa, cihaz uyanır ve normal çalışma moduna geçer. Tüm kullanım aşamaları ise şöyle sıralanabilir:

 • WoL'u destekleyen cihazları hazırlama
 • Uyumlu WoL aracını seçme
 • Hedef cihazın MAC adresini bulma
 • Hedef cihazın IP adresini veya DNS adını belirleme
 • WoL komutunu gönderme
 • Cihazın uyandırılması

Cihazınızın hazırlıklarını tamamladıktan sonra seçtiğiniz WoL aracını kullanarak uyandırma komutunu gönderebilirsiniz. WoL komutu genellikle "Magic Packet" adı verilen bir ağ paketidir. Bu paket, hedef cihazın ağ kartını uyandırmak amacıyla tasarlanmış özel bir yapıya sahiptir. Doğru şekilde yapılandırdıysanız ve WoL komutu başarılı bir şekilde gönderildiyse hedef cihaz ağ kartını kontrol ederek gelen uyandırma komutunu algılar ve açılır. Böylece dilediğiniz cihaza her zaman uzaktan erişim sağlamaya başlayabilirsiniz. Siz de WoL teknolojisinden yararlanmak isterseniz uyumlu bilgisayar ve ekipmanlara Atom Bilişim fırsatları sayesinde sahip olabilir, uzaktan erişim ile iş ya da ev bilgisayarlarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!

Genel

Oyun oynamayı seviyorsanız daha iyi bir deneyim yakalamak için kaliteli oyuncu ekipmanları kullanmalısınız. Klavyeden kulaklığa, fareden monitöre kadar pek çok ürün artık...

Devamını Oku
01.03.2024
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!

Genel

Türkiye'de FPS oyunları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Taktiksel çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu olarak çıkan The Finals...

Devamını Oku
28.02.2024
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!

Genel

Asus 540 Hz ekran tazeleme hızına ve 0.2 ms gecikme süresine sahip monitörü, ROG Swift Pro PG248QP modelini piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncuları...

Devamını Oku
27.02.2024
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?

Genel

Dijital çağın vazgeçilmez parçası olan online oyunlar, dünya genelinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirir. Ancak bu heyecanlı dünyada başarılı olmak için sadece oyun becerilerine değil...

Devamını Oku
26.02.2024
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Genel

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı...

Devamını Oku
22.02.2024
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı

Genel

Bir dönem NTV’nin öğle haberlerindeki teknoloji bölümüne dahi konuk olacak kadar ses getiren 2003 çıkışlı ilk Call of Duty’nin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmek üzere ve...

Devamını Oku
21.02.2024
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?

Genel

Teknoloji dünyasında hız her şeydir. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen hız faktörü; oyun oynarken, film izlerken veya sadece günlük bilgisayar kullanımında karşımıza çıkan...

Devamını Oku
20.02.2024
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?

Genel

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar da kullanıcı ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt vermeye devam eder. Bilgisayarların temelini oluşturan işlemci, RAM ve ekran kartları gibi temel bileşenler...

Devamını Oku
19.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.