Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Filtre
Marka
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Fiyat
Model
{{ FILTER.NAME }}

En İyi RAM Çeşitleri ve Modelleri

Bilgisayarını toplayan kişiler ya da cihazının performansını artırmak isteyenler ilk olarak kaliteli bir dahili bellek hafızasına sahip olmalıdır. Yeni bir yapı için bellek satın alıyorsanız ya da mevcut bilgisayarlarınız için yükseltme yapacaksanız 4 veya 8 GB RAM gibi farklı alternatifler arasından seçim yapmanız gerekir. 

Devamını oku
Toplam 59 ürün
Görüntüle

Oyun bilgisayarlarının haricinde dahili bellek hafızası günlük kullanımda da fark yaratma becerisine sahiptir. Ağır programlar çalıştırılmak istendiğinde RAM 16 GB benzeri yüksek kapasiteye sahip olan modellere ihtiyaç duyulabilir. Daha fazla RAM eklemek, daha az belleğe sahip sistemlere kıyasla yanıt verme sürelerini artırır ve kare hızlarını iyileştirebilir. RAM 4 GB ya da 16 GB gibi birbirinden farklı alternatifleri inceleyerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçim yapabilir, donanımınızı güçlendirmeye başlayabilirsiniz. 4 GB RAM fiyat seçenekleriyle herkese hitap etmeyi başarır. Everest ya da Kingston benzeri markaların RAM fiyatları içinde bütçenize hitap edeni kısa süre içinde bulabilir, istediğiniz gücü elde edebilirsiniz.

RAM Nedir ve Ne İşe Yarar?

RAM’in genel amacı bilgisayarın iyi bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu kısa süreli verileri toplamaktır. Bellek hafızası yükseldikçe depolanan data miktarı artarak aynı anda birden fazla uygulamanın akıcı bir şekilde çalıştırılmasını sağlar. Özellikle video düzenleme, programlama veya oyun gibi ağır uygulamalar kullanıyorsanız yüksek kapasiteye sahip olan RAM alternatiflerinden birini satın almanız önerilir.

Bilgisayarlar, programları çalıştırmak ve çeşitli görevleri yerine getirmek için geçici verilere hızlı erişime ihtiyaç duyar. Okuma ve yazma hızı bakımından kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılan ürünler, herkesin ihtiyaçlarına yanıt vermeyi başarır. Bellek, sürekli yazma ve okuma döngüleri gerçekleştirerek bilgisayarlardaki işlemlerin yapılmasını kolaylaştırır. Daha yüksek frekanslar daha iyi olarak nitelendirilse de CPU ve anakartların bazı frekansları etkili bir şekilde destekleyemeyebileceğinin bilinmesi gerekir.

Bilgisayar Ram Fiyatları


Sizin için uygun olan bilgisayar RAM seçeneklerini inceleyerek gereksinimleriniz doğrultusunda istediğinizi satın alabilir, bilgisayarlarınızın gücünü artırabilirsiniz. Birçok oyun ve program, daha hızlı RAM miktarlarına ihtiyaç duymayabilir. Sıklıkla kullanılan uygulamalar ve oyunlar incelenerek nasıl bir sisteme gereksinim duyulduğu belirlenebilir. Masaüstü bilgisayarlar ya da dizüstüler için birbirinden farklı alternatifler içinde aradığınızı kolaylıkla bulabilir, ihtiyaçlarınızı kısa süre içinde karşılamaya başlayabilirsiniz.

RAM Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM kapasitesi ya da frekansı gibi konular hakkında düşünmeye başlamadan önce satın alacağınız RAM’in anakartınız ve işlemcinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Bilgisayarınız için uygun olmayan donanım parçaları performans düşüşlerine neden olarak istediğiniz verimi almanızı zorlaştırabilir. RAM, anakarttaki bellek yuvalarına takılan çubuklar veya bellek modülleri içerir. Sisteminizle uyumlu olmayan RAM ya bellek yuvasına sığmaz ya da düzgün bir şekilde çalışmaz. Bazı anakartlar farklı markaların modellerine ihtiyaç duyabilir.

En İyi Ram Markası


RAM seçimi yapmadan önce anakartın ihtiyaçlarına dikkat edilmesi önemlidir. Birbirinden farklı sayısız alternatif içinde ihtiyaçlarınıza uygun olan parçayı kolaylıkla bulabilir, cihazlarınızın potansiyelini ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinde genellikle ofis uygulamaları kullanıyor, internette geziniyor ya da ağır olmayan uygulamaları çalıştırıyorsanız Turbox gibi markaların 4 GB ya da 8 GB kapasiteli olan RAM çeşitleri sizin için yeterli olabilir. Daha ağır programlar, çok daha fazla belleğe ihtiyaç duyacağı için Monster benzeri markaların 8 GB ve 16 GB gibi yüksek kapasiteli donanım öğelerine ihtiyaç duyar. Özellikle hızlı bir şekilde render almak istiyorsanız RAM kapasitenizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Masaüstü veya laptop RAM seçeneklerini inceleyerek aradığınıza kısa sürede sahip olabilirsiniz. Everest, Dragos, Afox, Apacer, Hskill imzalı 4 GB ya da 8 GB RAM fiyat seçeneklerini inceleyerek bütçenizi zorlamadan kaliteli bir donanıma sahip olabilirsiniz.

Herkese Uygun RAM Seçenekleri

Farklı frekans hızları, tip, kapasite, soğutucu olup olmaması veya çift kanal gibi özellikler bakımından kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılan RAM, herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak alternatifler içerir.

Kendiliğinden soğutuculu olanlar, oyuncular için daha iyi bir seçenektir. Yüksek frekans hızı, verilerin daha kısa sürede işlenmesini sağladığı için aynı anda birden fazla program çalıştıran kişilere hitap eder. DDR, DDR2 ve DDR3 ise RAM’in çalışma hızını tanımlar. Genellikle DDR’nin çalışma frekansı 200 MHz ile 400 MHz arasındayken diğer seriler daha yüksek hızlara çıkabilir. RAM’de DDR, çift veri hızı anlamına gelir. Çoğu RAM, belleğin daha hızlı ve daha yüksek kapasiteyle çalışması için bazı standartları kullanır. Eldeki sistemi destekleyen bir RAM ile fark edilir performans artışları elde edilebilir, programların açılma hızından çalışmasına kadar pek çok farklı parametresi daha nitelikli hale gelebilir.

En İyi Ram


Kendiliğinden soğutucuya sahip olan RAM modelleri, cihazların aşırı ısınmaya maruz kalmasını engelleyebilir. Ayrıca daha yüksek kapasiteye sahip olanların her zaman daha iyi olduğu da doğru değildir. Örneğin, 32 bitlik işletim sistemleri yalnızca 4 GB’a kadar RAM kullanabilir.

Çoğu modern sistem 64 bit olmasına rağmen 32 GB gibi yüksek kapasiteli bellek kullanımına ihtiyaç duymaz. Sisteminizin hangi RAM kapasitesine uygun olduğunu belirlemek için CPU ve anakart özelliklerine göz atmanız gerekir. Her bütçeye hitap eden fiyat aralıklarına sahip olan alternatifler içinde bütçenizin aralığında olanlara kısa sürede erişebilir, uygun 16 GB RAM fiyat seçenekleriyle cihazlarınızın gücünü artırabilirsiniz. Adata, Corsair, Everest, Kingston, Samsung ya da Ramtech gibi markaları inceleyerek aradığınızı vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.