Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Filtre
Marka
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Fiyat
Model
{{ FILTER.NAME }}

Power Supply

PS veya P/S olarak kısaltılan bilgisayar power supply, diğer tüm bileşenlere güç sağlayan bir bilgisayar bileşenidir.

Devamını oku
Toplam 14 ürün
Görüntüle

Alternatif akımı (AC) bilgisayar tarafından kullanılabilen sabit düşük voltajlı doğru akıma (DC) dönüştüren bilgisayar güç kaynağı, ürettiği Watt değeriyle derecelendirilir. Bilgisayar kasasında yer alan her bileşen, güç kaynağı tarafından desteklenir.

Bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel donanımlardan anakart, RAM, CPU, sabit sürücü, ekran kartı, power supply’dan güç alır. Dizüstü bilgisayar veya All-in-One bilgisayarlarda ekran, bilgisayarın güç kaynağına bağlıdır. PSU makinenin arkasında, genellikle üst kısımda bulunur. Masaüstü bilgisayar kasasında, arka sol veya sağda, kule tipi bilgisayar kasalarında kasanın alt kısmına yerleştirilebilir.

PSU Bilgisayar Güç Kaynağı

Power supply arkasında bulunabilecek parçalar; güç kablosunu bilgisayara bağlamayı sağlayan bağlantı, soğutmak için bir fan, voltaj değişikliği için kırmızı bir anahtar, açıp kapatmak için basmalı bir anahtardır.

Bilgisayar açılmadığı sürece görünmeyen power supply’ın ön tarafında anakarta ve diğer dahili bileşenlere bağlanan kablolar yer alır. Güç kaynağı, anakart dışında aygıtlara güç sağlamak için yardımcı konektör, P4 konektörü gibi daha fazla sayıda kabloya sahip olabilir.

En İyi Power Supply


PSU’lar modüler, yarı modüler veya modüler olmak üzere üç gruba ayrılabilir. Ayrıca, tüm kabloları güç kaynağına kalıcı olarak bağlı olan modüler olmayan güç kaynakları da vardır. Modüler bir PSU, kendisine bağlı hiçbir kablo olmadan tasarlanır. Yarı modüler bir PSU, çıkarılamayan birçok kabloya sahip olabilir.

Tam modüler bir PSU'nun en büyük avantajı, bilgisayarınızın arkasında kablo karışıklığını azaltması sayılabilir. Bununla birlikte, modüler power supply fiyatları, yarı modüler ve modüler olmayan türlere göre farklılık gösterebilir. Bilgisayar güç kaynağı fiyat seçenekleri arasında bütçenize uygun alternatifleri bulabilirsiniz.

Güç kaynağının içinde temel işlevini gerçekleştirmesini sağlamak üzere alternatif akımı doğru akıma dönüştüren bir doğrultucu, gelen akımı düzelten bir filtre, gelen voltajı artırarak veya azaltarak kontrol eden bir transformatör bulunur. Ayrıca, PSU, DC çıkışını kontrol eden ve donanıma doğru miktarda güç göndermeye izin veren bir regülatöre de sahiptir.

Power Supply Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınız için ne kadar büyük bir güç kaynağına ihtiyacınız olduğunu belirlerken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bilgisayar kasasının boyutu, güç kaynağı stili ve makinenizin Watt gereksinimleri gibi unsurlar, yeni veya yedek bir güç kaynağı satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

PC Güç Kaynağı Fiyatları

Öncelikle, güç kaynağınızın bilgisayar kasasının ebatlarına ve biçimine uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Bilgisayar kasaları, güç kaynakları gibi birçok farklı boyutlarda üretilir.

Bazı bilgisayar kasaları, tam boyutlu bir güç kaynağını barındırabilirken, bazıları daha küçük, daha özel boyutlar gerektirir. Örneğin; HP, Compaq, Dell, Gateway gibi bilgisayar şirketleri tarafından üretilen cihazların tescilli güç kaynakları, farklı sistemlerle uyumlu olmayabilir. Bilgisayar power supply cihazları, şekil olarak da farklılıklar gösterebilir. İhtiyacınız olan PSU’nun, küçük bir kasaya sığabilecek kadar ince ve dikdörtgen şeklinde olması gerekebilir.

Kendinize özel bir bilgisayar oluştururken, çoğu bilgisayar kasasının standart boyutlu birçok güç kaynağını barındırdığını bilmek işinize yarayabilir. Mevcut bilgisayarınızdaki orijinal güç kaynağını değiştiriyorsanız, uygun boyut için üreticiye danışmanız gerekebilir. Farklı bilgisayar donanım kombinasyonlarının doğru çalışması için değişen watt gereksinimleri bulunur.

E-posta, İnternet'te gezinme ve kelime işleme için kullanılan bir bilgisayarda 300 wattlık bir güç kaynağı genellikle yeterlidir. Üst düzey veya çoklu ekran kartlarına sahip sistemler ise, genellikle minimum 500 watt güç kaynağı gerektirir. PSU fiyatları, sunduğu Watt gücüne bağlı olarak artış gösterebilir.

Bilgisayarınız, güç kaynağının sağlayabileceğinden daha fazla güç gerektiriyorsa, var olan power supply cihazınızı daha büyük, daha güçlü bir güç kaynağıyla değiştirmeniz gerekir. Kaliteli bir PSU aldığınızdan emin olmak için tanınmış markalardan Everest, Cooler Master, Corsair power supply cihazlarını tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.