Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Mouselarda Bulunan DPI Değeri Ne İşe Yarar?
24.08.2023

Mouselarda Bulunan DPI Değeri Ne İşe Yarar?

Mouse’larda bulunan DPI bir tür çözünürlüktür. Mouse’un hareketlere duyarlılığını belirler. Bu nedenle özellikle oyuncular için DPI değeri oldukça önemlidir. Düşük DPI atışı kaçırmanıza neden olurken çok yüksek DPI ise alışkın değilseniz hassas noktalarda zorlayıcı olabilir. Bu nedenle DPI, bilgisayarın işlemcisi, RAM'i, ekran kartı ve internet hızı kadar önemli bir detaydır. Peki mouse DPI nedir? en rahat kullanım için mouse DPI kaç olmalı? Gelin oyunda rakiplerinize fark atmanızı sağlayan mouse DPI ayarlama hakkında bilmeniz gereken detaylara birlikte göz atalım.

DPI Mouse Nedir?

DPI değeri olarak da bilinen bir mouse’un çözünürlüğü, hareketlere ne kadar duyarlı tepki verdiğini gösterir. DPI (nokta/inç) değeri, mouse’u 2,54 santimetre (bir inç) hareket ettirdiğinizde mouse işaretçisinin kaç piksel hareket ettiğini gösterir. DPI, inç başına nokta anlamına gelir ve mouse’un fiziksel hareketine göre imlecin bilgisayar ekranında hareket ettiği hızı ifade eder. Örneğin bir nişancı, oyun oynarken hızlı hareket etmesi gerekirse oldukça kullanışlıdır.

Yüksek DPI, küçük mouse hareketlerinin ekranda daha uzun imleç mesafelerine dönüştürür. Düşük bir DPI ise imleçle aynı mesafeyi katetmek için daha fazla mouse hareketi gerekir. 'İzleme hızı' ve 'mouse hassasiyeti' terimleri de DPI yerine kullanılabilir.

Mouselarda DPI Kaç Olmalı?

Basit ofis mouse’larının bile DPI değeri 1000 veya daha fazladır. 1000 DPI değeri, bir inç (2,54 santimetre) mouse hareketiyle imlecin bilgisayar ekranında 1000 piksel hareket etmesi demektir. Bununla birlikte piyasadaki mouse’ların çoğu 1600 DPI ile gelir. Bu DPI, internette gezinmek ve ofis uygulamalarında çalışmak gibi genel kullanıma uygun standart ortalama DPI'dır. Üst düzey mouse’lar ve oyun modelleri 4000 DPI veya daha fazlasına ulaşabilir, ancak varsayılan ayarları da genellikle 1600 DPI'dır.

Mouse DPI Nasıl Öğrenilir?

Sizin için en uygun DPI ayarına karar vermeniz için öncelikle kullandığınız ve rahat ettiğiniz moseun DPI değerini öğrenmeniz gerekir. Bunun için öncelikle üreticinin web sayfasına giderek mouse modelinizin DPI ayarını öğrenebilirsiniz. Ancak değiştirilebilir DPI özellikli mouse’larda bu geçerli değildir. Bu nedenle DPI ölçüm yapan web sayfalarından anlı DPI değerinizi ölçerek daha doğru bilgi edinebilirsiniz. Mouse DPI öğrenme için yapmanız gereken bir diğer şey ise üreticinizin sağlamış olduğu yazılımlardır. Mouse ayarlarını yapabileceğiniz özel uygulamalarda DPI değerini öğrenebileceğiniz bir sekme bulabilirsiniz.

Mouse DPI Arttırma

Kolayca ayarlanabilen bir DPI'a sahip birçok profesyonel ve üst düzey mouse vardır. Genellikle mouse tekerleğinin yanında veya yakınında, DPI'ın önceden belirlenmiş bir aralıkta anında değiştirilmesine izin veren fazladan bir düğme bulunur. Düğmeye birkaç kez basmak, mevcut DPI ayarları arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Çoğu, Windows 10 ve en son Mac OS sürümü ile evrensel tak ve çalıştır özelliğini destekler, bu nedenle DPI düğmesini kullanmak için ek sürücü gerekmez. En iyi kablosuz mouse modelleri genellikle DPI veya hassas ayar için kendi yazılımları ve programlanabilir düğmeler gibi özelliklere sahiptir. Bu sayede mouse’unuzun sahip olduğu tüm özellikleri bu programlar sayesinde değiştirebilirsiniz.

Özel bir DPI düğmesi olmayan daha uygun fiyatlı mouse’larda durum biraz farklıdır. Bunlar standart 1600-DPI modellerdir, dolayısıyla bilgisayarınızın donanım ayarlarına gitmeniz ve hassasiyetlerini değiştirmek için kaydırıcıyı manuel olarak ayarlamanız gerekir. Bu da Denetim masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar son olarak fare seçeneğini tıklayarak ayar sayfasına ulaşabilir, hassasiyet ayarını "İşaretçi seçenekleri" kısmından yapabilirsiniz.

Mouse DPI Kullanım Önerileri

Mouse DPI ayarı çoğunlukla kişiseldir. Bazı insanlar daha düşük DPI'larla rahat ederken, diğerleri küçük el hareketleriyle büyük mesafeler kat etmeyi tercih eder. Ayrıca DPI değeri ekran çözünürlüğüne de bağlıdır. Ancak farklı DPI düzeylerinin tipik kullanımları da mevcuttur.

  • Genel üretkenlik ve ofis uygulamaları: Varsayılan 1600 DPI ayarı, webde gezinme, kelime işlemciler ve elektronik tablolar gibi çoğu uygulama için yeterlidir.
  • Oyun: 1600 ve üzeri DPI'lar aksiyon-macera oyunları için iyi sonuç verir çünkü hızlı bir şekilde dönüp farklı yönlere bakmanızı sağlar. Ancak profesyonel oyuncular, hassas nişan alma gerektiren çevrimiçi atıcılar veya RTS oyunları için 400-600'lük daha düşük DPI'ları tercih eder.
  • Fotoğraf ve video düzenleyiciler: DPI gereksinimleri bu uygulamalar için de büyük ölçüde değişebilir. Yüksek DPI'lar, ekranda farklı yerleri tıklamanızı ve farklı medya dosyalarını ve efektlerini sürükleyip bırakmanızı gerektiren video düzenleme programları için iyi çalışabilir. Ancak 1000 DPI veya altı, mouse ile resim çizerken veya daha hassas, yakınlaştırılmış düzenlemeler yaparken daha iyi sonuç verir.

Atom Bilişim son teknolojiye sahip ve her kullanıcı için ideal çevre birimlerine sahiptir. Bu çevre birimleri içerisinde yer alan mouse modelleri ise kablolu ve kablosuz seçeneklerin yanı sıra DPI ayarı gibi pek çok özellikle beraber gelir. Siz de DPI ayarını kullanım alanınıza göre ve en iyi sonuç alabilecek şekilde ayarlamak isterseniz Logitech, Philips, Everest, Rampage gibi markaların mouse modellerine göz atabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!

Genel

Oyun oynamayı seviyorsanız daha iyi bir deneyim yakalamak için kaliteli oyuncu ekipmanları kullanmalısınız. Klavyeden kulaklığa, fareden monitöre kadar pek çok ürün artık...

Devamını Oku
01.03.2024
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!

Genel

Türkiye'de FPS oyunları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Taktiksel çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu olarak çıkan The Finals...

Devamını Oku
28.02.2024
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!

Genel

Asus 540 Hz ekran tazeleme hızına ve 0.2 ms gecikme süresine sahip monitörü, ROG Swift Pro PG248QP modelini piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncuları...

Devamını Oku
27.02.2024
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?

Genel

Dijital çağın vazgeçilmez parçası olan online oyunlar, dünya genelinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirir. Ancak bu heyecanlı dünyada başarılı olmak için sadece oyun becerilerine değil...

Devamını Oku
26.02.2024
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Genel

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı...

Devamını Oku
22.02.2024
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı

Genel

Bir dönem NTV’nin öğle haberlerindeki teknoloji bölümüne dahi konuk olacak kadar ses getiren 2003 çıkışlı ilk Call of Duty’nin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmek üzere ve...

Devamını Oku
21.02.2024
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?

Genel

Teknoloji dünyasında hız her şeydir. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen hız faktörü; oyun oynarken, film izlerken veya sadece günlük bilgisayar kullanımında karşımıza çıkan...

Devamını Oku
20.02.2024
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?

Genel

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar da kullanıcı ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt vermeye devam eder. Bilgisayarların temelini oluşturan işlemci, RAM ve ekran kartları gibi temel bileşenler...

Devamını Oku
19.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.