Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
HDD ve SSD Farkı Nedir?
25.05.2023

HDD ve SSD Farkı Nedir?

Bilgisayarlarda verilerin kaydedilmesi ve yedeklenmesi amacıyla kullanılan depolama birimleri SSD ve HDD olarak adlandırılır. İki teknolojik alet de depolama görevinde kullanıldığı için kullanıcılar için HDD ile SSD arasındaki fark merak konusudur. “HDD ve SSD farkı nedir?” sorusuna cevap arayacak olursak aradaki temel farkın işleyiş hızı olduğu söylenebilir.

Bilgisayar teknolojisi ilk icat edildiği günden beri HDD, dahili depolama için kullanılan standart birimdir. Bilgisayar; işletim sistemini ve kullanıcı verilerini HDD belleğe kaydeder. Ancak son yıllarda bilgisayarlarda yüksek kapasite gerektiren programların sorunsuz çalışması ve hızlı işleyişi açısından yeni teknolojiler kullanılmaya başlanmıştır. SSD diskler HDD depolama birimlerinden farklı olarak bilgisayarın çalışma ve işlem hızını artırır. Sadece veri depolama ve kaydetmekle kalmayıp sistem işleyişini de hızlandırır. Dolayısıyla, kullanıcıya daha yüksek performans vadeder.

HDD Nedir?

HDD, bilgisayarın depolama alanında yer alan sabit sürücü, diğer bir ifadeyle harddisk olarak bilinir. Bilgisayarda uygulamaların kullanılması ve sistemin işlemesi için verilerin kaydedilmesi ve yedeklenmesi işlevinde kullanılır. Bilgisayarın en büyük depolama alanıdır. Bilgisayar özelliklerine göre 500 GB, 1 TB, 2 TB gibi farklı depolama kapasitelerine sahiptir. HDD sabit sürücüler; verileri, yapısındaki manyetik plakalara kaydeder. Manyetik plakalara kaydedilen veriler bilgisayar kullanımı sırasında aktüatör yardımıyla okunur ve yazılır.

HDD veri işleme (okuma/yazma) açısından daha düşük hıza sahiptir. Ancak depolama kapasitesi (GB) açısından maliyetleri de daha düşüktür. Yani SSD’lere göre daha yüksek kapasiteli sabit sürücüler daha uygun maliyetlidir. HDD’ler küçük boyutlarına rağmen yüksek kapasiteli birçok veriyi kaydetmede oldukça başarılıdır. Bilgisayarlardan, cep telefonu ve tabletlere kadar birçok farklı teknolojik alette kullanılırlar.

HDD yapısında track halka setleri barındırır. HDD track halka setleri veri organizasyonunda görevlidir. Verilerin kaydedilmesi, okunması, yazılması, işlenmesi veri organizasyonunun bütünüdür. Veri organizasyonu ile bilgisayar kapatıldığında bile depolanan bilgiler kaybolmaz, kalıcı olarak kaydedilir.

Bilgisayarlarda C, D, ve E sürücüleri harddiskleri temsil eder. Bir bilgisayara birden çok harddisk bağlama imkanı mevcuttur. Bilgisayar açıldığında işletim sistemi ve uygulama kullanımları harddiskler aracılığıyla veri işlenerek gerçekleştirilir. Kullanım sırasında gerekli tüm verileri sistem belleğe işlerken, saklamak istediklerinizi kaydeder. Sabit sürücüler bilgisayarı hem veri işleme hızı hem de depolama açısından etkiler. Yüksek depolama alanları ile yüksek kapasiteli uygulamaların yüklenmesi açısından oldukça fonksiyoneldir.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive) de HDD gibi bilgisayarda kalıcı veri depolama görevinde kullanılan araçlardır. Ancak yapısı itibariyle HDD’den bazı yönlerden ayrılır. SSD harddisk gibi üzerinde manyetik veya mekanik parçalara sahip değildir. Dahili devreler ve bellek yongaları SSD’lerin yapısını oluşturur. Oldukça sağlam, uzun ömürlü yapıları ve 4 TB’e kadar depolama alanları ve yüksek veri işleme ve aktarma hızları ile teknoloji tutkunlarının beklentilerini karşılar. Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda yaygın olarak tercih edilen SSD’ler, HDD’lere kıyasla on kata kadar daha yüksek hızlar sunabilir.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Genel olarak SSD HDD farkı şu maddelerle özetlenebilir:

  • HDD’ler yapıları gereği döner mekanizma ile hareket ederler. SSD’lerin mekanizması ise USB’ler gibi sabittir. Manyetik veya döner, hareketli bir parçaya sahip değildirler. Ancak yapıları farklı olmasına rağmen iki teknolojik araç da bilgisayarda işletim sisteminin yüklenmesi, verilerin yazılıp okunması, kalıcı olarak depolanmasında görev alırlar.
  • HDD SSD farkı özellikle hız bakımından açıktır. SSD ve harddisk arasındaki fark hız söz konusu olduğunda on kata kadar çıkabilir. SSD’ler, HDD’lere göre çok daha yüksek hızda çalışır. SSD disklere sahip bilgisayarların da işlem hızı daha yüksektir.
  • HDD disklerin hareketli parçalardan oluşması ani bozulma riskini artırır. SSD diskler hareketli mekanizmaya sahip olmadığından ani bozulma riski daha azdır. Ancak arızalandıklarında SSD’lerden veri kurtarmak harddisklere oranla daha zordur.
  • Maliyet açısından HDD’ler, kapasitelerine göre daha uygun maliyetlere sahipken, SSD’ler daha yüksek fiyatlarla piyasaya sunulur. Bunun nedeni, yüksek hız sağlamaları nedeniyle daha fonksiyonel olmalarıdır.

Siz de bilgisayarınız için yeni bir depolama birimi arıyorsanız ihtiyacınıza göre SSD ve HDD çeşitlerini Atom Bilişim aracılığıyla inceleyebilir, beğendiğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!

Genel

Oyun oynamayı seviyorsanız daha iyi bir deneyim yakalamak için kaliteli oyuncu ekipmanları kullanmalısınız. Klavyeden kulaklığa, fareden monitöre kadar pek çok ürün artık...

Devamını Oku
01.03.2024
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!

Genel

Türkiye'de FPS oyunları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Taktiksel çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu olarak çıkan The Finals...

Devamını Oku
28.02.2024
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!

Genel

Asus 540 Hz ekran tazeleme hızına ve 0.2 ms gecikme süresine sahip monitörü, ROG Swift Pro PG248QP modelini piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncuları...

Devamını Oku
27.02.2024
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?

Genel

Dijital çağın vazgeçilmez parçası olan online oyunlar, dünya genelinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirir. Ancak bu heyecanlı dünyada başarılı olmak için sadece oyun becerilerine değil...

Devamını Oku
26.02.2024
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Genel

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı...

Devamını Oku
22.02.2024
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı

Genel

Bir dönem NTV’nin öğle haberlerindeki teknoloji bölümüne dahi konuk olacak kadar ses getiren 2003 çıkışlı ilk Call of Duty’nin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmek üzere ve...

Devamını Oku
21.02.2024
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?

Genel

Teknoloji dünyasında hız her şeydir. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen hız faktörü; oyun oynarken, film izlerken veya sadece günlük bilgisayar kullanımında karşımıza çıkan...

Devamını Oku
20.02.2024
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?

Genel

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar da kullanıcı ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt vermeye devam eder. Bilgisayarların temelini oluşturan işlemci, RAM ve ekran kartları gibi temel bileşenler...

Devamını Oku
19.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.