Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
DLSS ve FSR Arasındaki Fark Nedir?
24.05.2023

DLSS ve FSR Arasındaki Fark Nedir?

DLSS (Deep Learning Super Sampling) ve FSR (FidelityFX Super Resolution), oyun grafiklerinin performansını artırmak için kullanılan iki farklı teknolojidir.

DLSS, Nvidia tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir ve yapay zeka algoritmaları kullanarak oyun grafiklerinin kalitesini artırmak için çalışır. Bu teknoloji, düşük çözünürlüklü bir görüntüyü yüksek çözünürlüklü bir görüntüye dönüştürmek için yapay zeka modeli kullanır. Bu sayede, daha düşük bir çözünürlükte çalışan oyunlar bile yüksek kaliteli görüntüler sunabilir.

FSR, AMD tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir ve benzer şekilde oyun grafiklerinin performansını artırmak için kullanılır. FSR, piksel ölçeğini artırmak yerine, görüntüyü yeniden boyutlandırarak daha yüksek bir çözünürlüğe sahip gibi görünmesini sağlar. Bu, oyunlar için daha iyi performans anlamına gelirken aynı zamanda daha yüksek kaliteli görüntüler sunar.

DLSS Nedir?

DLSS Nvidia tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Oynanılan oyunun grafiklerinin performansını artırmak ve kalitesini yükseltmek için kullanılır. DLSS, yapay zeka algoritmalarını kullanarak oyun grafiklerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışır. Bununla birlikte Nvidia DLSS 2.0, Nvidia DLSS 3.0 teknolojisi ve AMD FSR teknolojisi, oyun grafiklerindeki yüksek performans ve kalite arasındaki dengeyi bulmaya çalışan oyuncular için farklı seçenekler sunar.

DLSS, düşük çözünürlüklü bir görüntüyü yüksek çözünürlüklü bir görüntüye dönüştürmek için yapay zeka algoritmaları kullanır. Bu sayede, daha düşük bir çözünürlükte çalışan oyunlar bile yüksek kaliteli görüntüler sunabilir. Yapay zeka modeli, oyunların mevcut karelerini analiz ederek, yüksek kaliteli görüntüleri oluşturmak için gerekli piksel verilerini belirler. Bu sayede, daha kaliteli görüntüler, daha yüksek kare hızlarında oluşturulabilir.

Nvidia DLSS 2 teknolojisi, oyunların performansını artırmak için kullanılan bir diğer teknoloji olan anti-aliasing teknolojilerine benzer şekilde çalışır. Ancak DLSS daha gelişmiş bir teknoloji olarak kabul edilir ve daha yüksek kaliteli görüntüler sunma yeteneğine sahiptir.

DLSS, Nvidia'nın RTX serisi grafik kartları tarafından desteklenir ve çeşitli oyunlar tarafından kullanılır. DLSS, oyunlarda daha yüksek kare hızları ve daha yüksek kaliteli görüntüler sunarak oyunculara daha iyi bir oyun deneyimi vadeder.

AMD FSR Nedir?

AMD ve FSR teknolojisini ilk kez duyan oyun severlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “AMD FidelityFX Super Resolution nedir?” sorusudur. FSR (FidelityFX Super Resolution), AMD tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji oyun grafiklerinin kalitesini yükseltmek ve oyun grafiklerinin çözünürlüğünü artırmak için kullanılır.

FSR, oyun grafiklerinin piksel ölçeğini artırmak yerine, görüntüyü yeniden boyutlandırarak daha yüksek bir çözünürlüğe sahipmiş gibi görünmesini sağlar. Böylece oyunlar daha iyi performansa sahip olurken, daha yüksek kaliteli görüntüler sunar.

FSR teknolojisi, oyunların mevcut karelerini analiz ederek, oyun grafiklerinin piksel yoğunluğunu artırmak için gerekli bilgileri belirler. Bu bilgiler, görüntünün yeniden boyutlandırılması işlemi sırasında kullanılır. FSR, bu işlemi gerçekleştirirken, oyunun performansını artırmak için farklı boyutlandırma modları ve filtre seçenekleri sunar. Farklı donanım ve platformlar için optimize edilen FSR, diğer teknolojilere kıyasla daha düşük bir işlemci gücü gerektirir. “FidelityFX Super Resolution nedir?” sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

DLSS ve FSR’nin Desteklediği Oyunlar Nelerdir?

DLSS ve FSR’nin her ikisi de çeşitli oyunlar tarafından desteklenir. DLSS ile desteklenen oyunlardan bazıları şunlardır:

 • Control
 • Cyberpunk 2077
 • Death Stranding
 • Fortnite
 • Minecraft with RTX
 • Metro Exodus
 • Outriders
 • Watch Dogs: Legion

FSR ile desteklenen oyunlar:

 • Anno 1800
 • Godfall
 • Resident Evil Village
 • The Riftbreaker
 • Terminator: Resistance
 • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
 • Far Cry 6

Siz de oyun kalitenizi yükseltmek ve gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamak isterseniz, Atom Bilişim ürün koleksiyonu içerisindeki bilgisayar ve diğer oyun ekipmanlarına göz atabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Steam Artık Bazı Bilgisayarlarda Çalışmayacak!
Steam Artık Bazı Bilgisayarlarda Çalışmayacak!

Genel

Türkiye’deki faaliyetlerinde dolar kuruna geçiş yapan Steam için yeni duyurular yayımlanmaya devam ediyor. Valve Corporation...

Devamını Oku
04.03.2024
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!

Genel

Oyun oynamayı seviyorsanız daha iyi bir deneyim yakalamak için kaliteli oyuncu ekipmanları kullanmalısınız. Klavyeden kulaklığa, fareden monitöre kadar pek çok ürün artık...

Devamını Oku
01.03.2024
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!

Genel

Türkiye'de FPS oyunları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Taktiksel çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu olarak çıkan The Finals...

Devamını Oku
28.02.2024
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!

Genel

Asus 540 Hz ekran tazeleme hızına ve 0.2 ms gecikme süresine sahip monitörü, ROG Swift Pro PG248QP modelini piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncuları...

Devamını Oku
27.02.2024
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?

Genel

Dijital çağın vazgeçilmez parçası olan online oyunlar, dünya genelinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirir. Ancak bu heyecanlı dünyada başarılı olmak için sadece oyun becerilerine değil...

Devamını Oku
26.02.2024
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Genel

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı...

Devamını Oku
22.02.2024
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı

Genel

Bir dönem NTV’nin öğle haberlerindeki teknoloji bölümüne dahi konuk olacak kadar ses getiren 2003 çıkışlı ilk Call of Duty’nin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmek üzere ve...

Devamını Oku
21.02.2024
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?

Genel

Teknoloji dünyasında hız her şeydir. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen hız faktörü; oyun oynarken, film izlerken veya sadece günlük bilgisayar kullanımında karşımıza çıkan...

Devamını Oku
20.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.