Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Filtre
Marka
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Fiyat
Model
{{ FILTER.NAME }}

Sıvı Soğutmalı Sistemler

Günümüzün bilgisayarları, yüksek işlem güçleri sayesinde muazzam bir performans sunuyor. Ancak bu performans, ısınma problemlerini de beraberinde getirebiliyor.

Devamını oku
Toplam 27 ürün
Görüntüle

Hava temelli PC soğutma sistemleri, özellikle çok çekirdekli işlemcileri (CPU) ve üst uç seviye ekran kartlarını (GPU) soğutma konusunda yetersiz kalabiliyor. Tam bu noktada devreye, sıvı soğutma sistemleri giriyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarının hazırladıkları bilgisayar için sıvı soğutma sistemi çözümleri, bilgisayarlardaki işlemci ve ekran kartı gibi temel donanım bileşenlerini kolayca soğutup bilgisayar sisteminin daha serin ve dolayısıyla daha verimli çalışmasına olanak veriyor.

Sıvı Soğutma Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Diğer tüm elektronik birimler gibi bilgisayar içinde yer alan donanımlar da aktif oldukları esnada ısı üretirler. Genellikle kapalı devre üretilen ve kullanımı tamamen güvenli olan sıvı soğutma sistemi çeşitleri, başta işlemci ve ekran kartı işlemcisi gibi birimleri normal sıcaklık değerlerinde tutmayı başarır.

Overclock olarak isimlendirilen hız aşırtma işlemlerini, kendi bilgisayarlarının donanımlarına uygulayan kullanıcıların da sıklıkla tercih ettikleri PC sıvı soğutma sistemi, ısıyı, sıvının havaya oranla yaklaşık otuz kat daha hızlı uzaklaştırması sayesinde son derece verimlilik gösterir. Böylece hız aşırtma uygulanmış donanımların bile kabul edilebilir sıcaklıklarda çalışmasını mümkün kılar. Bu aşamada kullanıcıların aklına "Sıvı soğutma sistemi nedir?” ve "Sıvı soğutma sistemi nasıl çalışır?” gibi sorular gelebilir.

Sıvı Soğutma Fiyatları

Çalışma mantığı olarak otomobil motor soğutma sistemleri ile benzerlik gösteren PC sıvı soğutma sistemlerinde, ısınan birimle temas hâlinde olan ve genellikle pompa mekanizmasıyla bütünleşik yapıda bakır bir plaka, pompa mekanizması, farklı boyutlarda radyatör ve radyatörün soğutulmasından sorumlu fan ya da fanlar bulunur. Gerekli elektrik bağlantılarının yapılmasından sonra bilgisayar sıvı soğutma sistemi içinde yer alan sıvı, pompa motoruyla harekete geçer ve boru yolundan geçerek radyatör içinde dolaşmaya başlar.

Pompa mekanizmasının altında kalan ve işlemci gibi birimlerle temasta bulunan yüzey, ısıyı, masaüstü bilgisayar sıvı soğutma sistemindeki sıvıya doğrudan iletir ve ısınan sıvı, radyatöre ulaştıktan sonra tekrar soğuyarak pompa alanına geçer. Bu döngü neticesinde bilgisayarın beyni olarak kabul edilen işlemci ve oyunlardaki grafikleri hesaplamakla sorumlu ekran kartının işlemcisi, sıvı soğutma sistemi PC ile yük altında bile düşük sıcaklıklarda çalışır.

Sıvı Soğutma PC

Oyun Bilgisayarlarının En Önemli Bileşenlerinden: Sıvı Soğutma Sistemi

Yeni nesil oyunları, bilgisayarındaki donanım bileşenlerinin yüksek sıcaklık değerleri nedeniyle kimi zaman takılarak kimi zamansa düşük fps (saniyedeki kare hızı) değerleriyle oynamak durumunda kalan kullanıcılar, masaüstü sıvı soğutma sistemlerini tercih edebiliyor. Modern işlemcilerin, aşırı ısınma nedeniyle frekans değerlerini düşürmesini ifade eden "throttling”, gelişmiş bilgisayar sıvı soğutma sistemleri ile yaşanmıyor ve işlemciler, tepe frekans değerlerinde sorunsuz kullanılabiliyor.

Sulu Soğutma Sistemleri 

Sıvı soğutma bilgisayar kapsamındaki işlemciler, ekran kartının potansiyel gücünü ortaya koyabilmesini sağlıyor ve oyun süreçleri, yüksek kare/saniye değerleri sayesinde daha keyifli geçiyor. En iyi sıvı soğutma sistemi modellerinden yararlanılarak hazırlanan oyun bilgisayarları; geniş radyatör alanları, çoklu fanları ve özel pompa çalışma mekanizmalarıyla işlemcilerin, şaşırtıcı derecede düşük derecelerde çalışmasına imkân veriyor. Benzer bir durum ekran ekran kartı sıvı soğutma sistemlerinde de görülüyor. Doğrudan doğruya ekran kartı işlemcisi ile temas hâlinde ekran kartı sıvı soğutma sistemi, ilgili kartların, hava soğutmayla erişemeyecekleri frekans değerlerinde ve oldukça makul sıcaklıklarda görevini yürütebilmesini sağlıyor.

Bilgisayar kasası içinde yeterli alan varsa hem sıvı soğutma ekran kartı sistemleri hem de işlemci sıvı soğutma çözümleri bir arada kullanılabiliyor. Sıvı soğutma sistemi fiyatları ise tercih edilen çözümün teknik özellikleri doğrultusunda değişiklik gösteriyor.

Atom Bilişim tarafından hazırlanan birçok Dragos oyun bilgisayarı masaüstü sıvı soğutma sistemleri ile geliyor. İçinde AMD Ryzen 5000 serisi veya 12. nesil Intel işlemcilerle birlikte NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını bulunduran Dragos marka bilgisayarlar, uzun soluklu oyun seanslarında serin ve sessiz çalışarak doğrudan oyununuza odaklanabilmenizi sağlıyor.

Atom Bilişim’in sunduğu teknik destek ve montaj hizmetlerinin yanı sıra iki yıl garanti avantajından yararlanmak için dilediğiniz Dragos modelini tercih edebilir, oyun ve iş süreçlerinizi, hayal ettiğiniz gibi yürütebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.