Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
22.02.2024

Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı yenilenmiş kameraları ile gerçek ve renkli bir AR deneyimi sunabilmesi. Hem artırılmış gerçekliği hem de sanal gerçekliğin bir arada yer aldığı Meta Quest 3, yüksek performans sunan donanımı ile son derece kaliteli AR ve VR deneyimi sunuyor.

Bir önceki versiyonu olan Meta Quest 2’ye kıyasla teknik açıdan artırılmış gücü, Meta Quest 3’ün daha iyi bir VR deneyimi sunmasına imkan veriyor. Bunun yanı sıra renkli kameraları ve yüksek çözünürlüklü ekranları ile çevreyi en iyi şekilde algılayıp size sunarak AR deneyimini bir üst noktaya taşıyor. Artırılmış gerçeklik özelliği ile bulunduğunuz ortamdan kopmadan oyunlar oynayabilir, internette gezinebilir veya medya içeriklerini oynatabilirsiniz.

Gelin sanal gerçeklik gözlüğü Meta Quest 3’ün kutu içeriğine, donanımına ve fiyatına yakından bakalım.

Meta Quest 3 Kutu İçeriği ve Aksesuarlar

Meta Quest 3’ü satın aldığınızda kutusundan bir adet Meta Quest 3 ve 2 adet Touch Plus kontrol cihazıyla bu kontrol cihazlarına güç veren 2 adet AA pil çıkıyor. Yine şarj kablosu ve güç adaptörü de kutu içerisinde yer alıyor.

Konforlu ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için Meta tarafından cihaz için geliştirilmiş çeşitli aksesuarlar da piyasaya sürülmüş durumda. Taşıma çantası, şarj istasyonu ve renkli kafa bantları bu aksesuarlardan bazıları.

Meta Quest 3 Teknik Özellikleri

Daha iyi bir deneyim için yeniden tasarlanan Meta Quest 3, teknik olarak önceki versiyonu olan Meta Quest 2’ye kıyasla birçok açıdan daha yetenekli.

Sahip olduğu özelliklerle piyasada yer alan en iyi sanal gerçeklik gözlükleri arasında yer alan Meta Quest 3 gücünü Snapdragon XR2 Gen 2 işlemciden alıyor. Qualcomm’un arttırılmış ve sanal gerçeklik için özel olarak geliştirdiği işlemci kusursuz bir deneyim için hızlı yükleme süreleri ve yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturma konusunda yüksek performans sunar. Meta Quest 2’ye göre Meta Quest 3 iki kat daha fazla GPU gücüne sahip. Cihazın artırılmış ve sanal gerçeklik konusunda yüksek performans sunan işlemcisine 8GB RAM eşlik ediyor.

Meta Quest 3 satın almak istediğinizde karşınıza 128GB ve 512GB seçenekleri çıkıyor. Meta Quest 3 VR gözlüğü arttırılabilir hafızaya sahip değil. Gün geçtikçe daha büyük boyutlu ve daha fazla uygulamanın yayınlandığını göze alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini en iyi şekilde sunabilmek için Meta Quest 3’de Quest 2’nin 10 katı ve Quest Pro’nun 3 katı çözünürlük sunan 18 PPD’li (pixels per degree / derece başına piksel) 2 RGB kamera yer alıyor. Cihazda yer alan bu iki kamera artırılmış gerçeklik uygulamalarında çevrenizi en yüksek kalitede ve canlılıkta görmenize imkan sağlıyor. Kameralarda yer alan gelişmiş derinlik sensörleri, çevrenizin en iyi şekilde algılanmasını ve deneyiminizin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Cihaz önceki modellerinden yaklaşık %40 daha yüksek ses aralığına sahip. 3D uzamsal ses veren dahili hoparlörlerin yanı sıra cihazda 3,5 mm ses çıkışı yer alıyor.

İşlem gücünün yanında cihazın en önemli donanımı olan ekranlara gelecek olursak, her iki göz içinde 2064x2208 piksel çözünürlüğe sahip ekranlar cihazda yer alıyor. En gerçekçi görüntüyü sunabilmek için hazırlanan ekranlar, Quest 2’ye göre %30 artırılmış çözünürlüğe sahip. Quest 3 modelinde yer alan ekranlar 25PPD ve 1218 PPI değerleriyle yüksek kaliteli bir deneyim sunuyor. Ekranlar 120Hz yenileme hızına kadar destekliyor. Quest 3, yatayda 110 derece ve dikeyde 96 derece görüş açısı sunuyor.

Meta Quest 3’ün Şarjı Ne Kadar Gidiyor?

Meta tarafından verilen değerlere göre başlık 18W güç veren bir adaptör ile 2.3 saat gibi bir sürede tam olarak doluyor. Şarjının ne kadar gideceği pilin yaşı, kullanılan uygulama ve kablosuz bağlantılara göre değişebileceği gibi Meta’nın verdiği değerlere göre Meta Quest 3 ortalama kullanımda 2.2 saat pil ömrüne sahip. Yine Meta tarafından sunulan veriler doğrultusunda cihaz oyun kullanımında 2.4 saat, yoğun kullanımda 1.5 saat ve medya oynatımı için kullanıldığında ise 2.9 saate varan kullanım sunuyor. En iyi VR gözlük deneyimini sunan cihazlardan biri olan Meta Quest 3, kabul edilebilir pil ömrüne sahip.

Meta Quest 3 Satış Fiyatı

VR gözlük fiyatları söz konusu olduğunda bu türden cihazlar için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimi sunan en gelişmiş cihazlardan biri olan Meta Quest 3 sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları sahip olduğu depolama miktarına göre değişiklik göstermektedir. Cihazın 128GB’lık versiyonu 499.99 dolar ve daha yüksek depolama alanına sahip 512GB’lık versiyonu ise 649.99 dolar fiyat etiketine sahip. Bununla birlikte Meta’nın Meta Quest+ olarak adlandırılan VR oyun aboneliği bulunuyor. Meta Quest+’ın aylık abonelik ücreti ise 7.99 dolar.

Söz konusu bilgisayar olduğunda masaüstü bilgisayarlar, oyun bilgisayarı modelleri, laptoplar ve bilgisayar donanımları başta olmak üzere birçok teknoloji ihtiyacınız için Atom Bilişim yanınızda. Son teknoloji cihazlar, fiyat performans ürünleri, fırsat ürünleri ve 2. el ürünler Atom Bilişim’de sizleri bekliyor.

 

Blog Son Eklenenler
Yeni Başlayanlar İçin Oyuncu Bilgisayarı Seçimi: Temel Bilgiler
Yeni Başlayanlar İçin Oyuncu Bilgisayarı Seçimi: Temel Bilgiler

Genel

Bilgisayarın yüksek performanslı çalışması için harddisk, RAM, işletim sistemi, işlemci, ekran kartı gibi özelliklerinin kullanıcıların beklentisini karşılaması gerekir. Bazı bilgisayarlar...

15.04.2024
Ofis Bilgisayarlarında Performansı Artırma Stratejileri
Ofis Bilgisayarlarında Performansı Artırma Stratejileri

Genel

Bilgisayar sisteminde çeşitli düzenlemeler yapmak, ofis ortamında verimliliği artırma noktasında kritik düzeyde rol oynar. Özellikle son yıllarda bilişim dünyasında yaşanan gelişmelerle...

05.04.2024
Dünyanın En Popüler Bilgisayar Oyunları Nelerdir?
Dünyanın En Popüler Bilgisayar Oyunları Nelerdir?

Genel

Bilgisayar oyunları günlük yaşamda her yaştan bireyin eğlenmek için tercih ettiği araçlardan biridir. Her geçen gün yeni bir bilgisayar oyunu...

02.04.2024
Epic Games'in Verdiği Ücretsiz Oyunlar
Epic Games'in Verdiği Ücretsiz Oyunlar

Genel

Amerikan merkezli bir oyun şirketi olan Epic Games, her oyuncunun aşina olduğu şirketler arasında yer alır. Fortnite, şirketin en bilinen oyunudur. Epic Games...

27.03.2024
Dünden Bugüne The Last of Us Serisi
Dünden Bugüne The Last of Us Serisi

Genel

Video oyun endüstrisi, zaman içinde birçok unutulmaz yapıma ev sahipliği yapmıştır. Ancak nadiren bir oyun serisi The Last of Us gibi derin ve...

26.03.2024
Dünden Bugüne Minecraft Serisi
Dünden Bugüne Minecraft Serisi

Genel

Minecraft ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü ve o günden beri milyonlarca kişinin oynadığı bir oyun hâline geldi. Oyun...

25.03.2024
Dünden Bugüne Burnout Serisi
Dünden Bugüne Burnout Serisi

Simülasyon türündeki yarış oyunlarında diğer araçlara çarpmak genellikle bir ceza nedeni olabilirken arcade tarzı oyunlarda...

22.03.2024
CS:GO Başlatma Seçenekleri Nasıl Olmalıdır?
CS:GO Başlatma Seçenekleri Nasıl Olmalıdır?

CS:GO, Counter Strike Global Offensive olarak bilinen aksiyon temelli bir video oyunudur. Serinin 4.oyunu olan CS GO...

19.03.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.