Şifremi Unuttum
Sepetim
Sepetinizde Ürün bulunmaktadır
Bilgisayar Kasası Çeşitleri Nelerdir?
12.06.2023

Bilgisayar Kasası Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma performansını etkileyen ekran kartı, RAM bellek, anakart, işlemci gibi donanımların entegre edildiği kasalar, masaüstü bilgisayarların vazgeçilmez bileşenidir. Aynı zamanda monitörden klavyeye, hoparlörden mikrofona kadar birçok ek donanımın bağlantısı kasalar aracılığı ile sağlanır. İçerisinde yer alan temel parçaların dış etkenlere karşı korunmasında önemli bir role sahip olan kasa çeşitleri, gelişen teknoloji ile estetik görünüm açısından da dikkat çeker.

Bilgisayar kasası dolu ve boş olmak üzere iki alternatifle kullanıcıya sunulur. Dolu kasalar bilgisayarın çalışması için gerekli olan tüm parçaların yer aldığı modellerdir. Boş kasa ise ses kartı, güç kaynağı gibi hiçbir ekipmanın bulunmadığı seçenektir. Bu kasa modelleri kullanıcıya ihtiyacına uygun olan donanımları bir araya getirme esnekliği sunar.

Bilgisayarlarda olduğu gibi kasa modelleri de kullanıcı ihtiyacı göz önünde bulundurularak çeşitlendirilir. Siz de “Bilgisayar kasa çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız listeye göz atabilirsiniz.

  • Masaüstü Kasa

Çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmayan masaüstü kasa modeli, kullanıcılar arasında desktop kasa adıyla da bilinir. Yatay forma sahip olan bu model masa üzerine yerleştirilerek kullanıma elverişlidir. Kasanın üzerine de bilgisayarın ekranı konumlandırılarak alansal verimlilik sağlanır. Masaüstü kasaların yatay tasarımından dolayı diğer modellere kıyasla donanım kartlarının takılması daha zordur. Yaygın olmamasının en temel sebebi yaşanılan bu zorluk denilebilir. Ancak yatay kasalar çeşitli bilgisayar üreticileri tarafından kullanıma sunulmaya devam eder.

  • Slim Kasa

Hem dikey hem de yatay forma sahip olabilen slim kasalar ince yapısı ile kullanıma sunulur. Genellikle monitörlerin altına yerleştirilerek kullanılabilirler.

  • Full Tower Kasa

Full Tower kasalar, bilgisayar kasası çeşitleri arasında en büyük boyuta sahip olması ile öne çıkarlar. Bu sayede genel olarak oyun bilgisayarları ya da çok işlemcili sistemler için rahatlıkla tercih edilebilirler. Uzunlukları 60 ile 90 cm arasında değişen bu kasalar, dikey tasarımlı kasa kategorisinde yer alır. Diğer kasalara kıyasla daha fazla bileşen entegre edilebilen Full Tower kasalar, soğutma açısından da daha yüksek kapasiteye sahip olabilir. Bu sayede sistemi daha uzun süre ve performanslı çalışabilir. ATX ve Micro ATX anakartlar için uygundur.

  • Mini Tower Kasa

Mini kule ismiyle de bilinen dikey tasarımlı Mini Tower kasalar minimal forma sahiptir. Kasa boyutu küçük olduğu için standart kasalara kıyasla kasa içerisine daha az donanım yerleştirilebilir. Genellikle 50-60 cm arasında değişen yüksekliklerde kullanıma sunulan bu kasa modeli güç kaynağı açısından da düşük watt değerine sahiptir. MicroATX anakartlarını destekleyen bir kasa modelidir.

  • Midi Tower Kasa

Tower kasa modelleri arasında yer alan bu kasa çeşidi orta büyüklüğe sahip olan bir modeldir. Full tower kasalara göre daha az yer kaplaması ile ev ya da ofis gibi alanlarda tercih edilebilir. Hem ATX hem de microATX anakartlarla kullanıma uygun olması opsiyonel kullanım avantajını da beraberinde getirir.

  • HTPC Kasa

PC kasa çeşitleri arasında yer alan diğer bir model HTPC kasalardır. Yatay olarak tasarlanan bu kasalar bilgisayarları TV, DVD ya da video kayıt cihazı gibi çevresel cihazlara bağlamak için tercih edilir. Genellikle müzik seti görünümlü ve LCD panele sahip olan HTPC kasalar diğer kasalara kıyasla fiyat açısından daha yüksektir. Optimize edilmiş olan bazı modellerin bağlantı sonrası uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesi kullanıcıya konfor sağlar.

  • Gaming Kasa

Daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamak isteyen profesyoneller, genellikle bu amaç için özel olarak tasarlanan oyuncu kasası modellerini tercih eder. Bunlardan biri RGB kasalardır. Estetik açıdan göze hitap etmesi ile öne çıkan RGB kasalar renkli bir tasarıma sahiptir. Renkler ve ışıklar özelleştirilebilir. Özel ihtiyaçlara göre ayarlanabilen bu kasalar oyuncuların, oynadıkları oyununun atmosferine girebilmesi için önemlidir.

MSI kasa ise oyuncuların yanı sıra iş alanında yüksek performansı tercih edenlerin de beklentilerini karşılayabilen diğer bir modeldir. Bu kasalar özel fan tasarımı ve soğutma delikleri ile ısınma problemine çözüm getirir. Bu sayede proje hazırlarken ve oyun oynarken donma sorununu ortadan kaldırır.

Bilgisayar Kasaları Hangi Fiyat Aralığında Satılır?

Kasa çeşitleri bilgisayar performansı üzerinde önemli bir rol oynar. Bilgisayar kasası fiyatları ise bu çeşitliliğe göre değişiklik gösterebilir. Hem tasarım hem de teknik özelliklerdeki farklılıklar fiyatı belirleyen unsurlardır. Siz de ihtiyacınıza uygun kasa modeline bütçenize uygun fiyatlarla sahip olabilmek için Atom Bilişim ürün yelpazesine göz atabilirsiniz. Sıfır sistemlerden 2. el ürünlere, yedek parçalardan kaliteli donanımlara kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Atom Bilişim her ihtiyacınızı karşılayabilir.

Blog Son Eklenenler
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!
E-Spor Deneyimi Verecek Oyuncu Mouseları!

Genel

Oyun oynamayı seviyorsanız daha iyi bir deneyim yakalamak için kaliteli oyuncu ekipmanları kullanmalısınız. Klavyeden kulaklığa, fareden monitöre kadar pek çok ürün artık...

Devamını Oku
01.03.2024
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!
Son Günlerin En Popüler Oyunu The Finals!

Genel

Türkiye'de FPS oyunları her geçen gün daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Taktiksel çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu olarak çıkan The Finals...

Devamını Oku
28.02.2024
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!
Yeni 540 Hz Monitör Piyasaya Sürüldü!

Genel

Asus 540 Hz ekran tazeleme hızına ve 0.2 ms gecikme süresine sahip monitörü, ROG Swift Pro PG248QP modelini piyasaya sürdü. Profesyonel oyuncuları...

Devamını Oku
27.02.2024
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?
Online Oyunlarda Sabit İnternet Neden Önemli?

Genel

Dijital çağın vazgeçilmez parçası olan online oyunlar, dünya genelinde milyonlarca oyuncuyu bir araya getirir. Ancak bu heyecanlı dünyada başarılı olmak için sadece oyun becerilerine değil...

Devamını Oku
26.02.2024
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!
Meta Quest 3: Yeni Nesil VR Deneyimi!

Genel

Meta’nın en yeni VR gözlük modeli olan Meta Quest 3, artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimini bir arada sunuyor. Quest 3’ün önceki versiyonu olan Quest 2’ye göre en büyük farkı...

Devamını Oku
22.02.2024
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı
Yeni Call of Duty: Modern Warfare III Oyunu Beklentileri Karşılamadı

Genel

Bir dönem NTV’nin öğle haberlerindeki teknoloji bölümüne dahi konuk olacak kadar ses getiren 2003 çıkışlı ilk Call of Duty’nin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmek üzere ve...

Devamını Oku
21.02.2024
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?
Monitörün Kaç Hz Olduğu Nasıl Anlaşılır? Monitör Yenileme Hızı Nasıl Öğrenilir?

Genel

Teknoloji dünyasında hız her şeydir. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen hız faktörü; oyun oynarken, film izlerken veya sadece günlük bilgisayar kullanımında karşımıza çıkan...

Devamını Oku
20.02.2024
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?
DDR4 RAM ve DDR5 RAM Arasındaki Fark Nedir?

Genel

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar da kullanıcı ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt vermeye devam eder. Bilgisayarların temelini oluşturan işlemci, RAM ve ekran kartları gibi temel bileşenler...

Devamını Oku
19.02.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.